Закриват лудници
Сподели го
Държавните психиатрични болници са изправени пред опасността от затваряне. Министерството на здравеопазването е орязало с 15% и без това малките им бюджети.
Бандити, луди, цигани, педераси, турци, наркомани...Как оцелява този народ! Психичната центтрала направи проучване кое се коментира от хората на улицата и Интернет. Някои от акцентите са, че в държава през 21 век лудите се разкарват по улиците, армия почти няма, както и полиция, няма образование, няма здравеопазване, няма правосъдие, няма пари, няма производство, няма наука,няма нищо свястно но има тотална цензура в медиите, корупция, престъпност - всякаква бедност - повсеместна, изключени радиатори, гадости-всякакви, опити за етническо напрежение всеки ден - и това страна-член на НАТО и ЕС!
А знаете ли колко пари се наливат за заплати на джипитата? А НЕОТЧЕТНАТА такса от 2,50 лв., която ако се пресметне за двадесет пациенти дневно? ДДС-то плаща ли се? Ами! Работят ЯКО в областта на сивата икономика, несанкционирани от НИКОГО, А от БЕДНИЯ данъкоплатец ще вземат последния грош за плащане на здравни осигуровки. И всеки неплащащ е потенциален престъпник. А нима тези лекари, които не плащат ДДС върху пациентската такса, която вземат, са два пъти по-големи лакоми ПРЕСТЪПНИЦИ, които нито ЗАТВОР, нито ПСИХИАТРИЯ ги лови!
Някои коментари стряскащо звучак като
„Абе хора, та за тях е най-важно да се социализират. Представете си колко добре ще се чувстват сред единомислещи. А сега сериозно: В днешно време да се движиш без пистолет е просто самоубииство. Никога не позволявайте зад гърба Ви да се приближи човек. Първо стреляйте, после питайте. Във всяка кола срещу Вас има психопат, който е решил да Ви убие (ако се разминете безопасно то значи се е смилил). Това са някой основни мерки който не гарантират вашия живот но са полезни.“
С 25-30 на сто е намален бюджетът на 12-те психиатрични болници в страната за 2009 г. Общото задължение на тези болници, разполагащи с 3000 легла, към доставчици на медикаменти и храни до 31 юли т. г. е 1 800 000 лева.
Това съобщи на пресконференция в БТА проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия към Министерството на здравеопазването. Тя припомни, че бюджетът за здравеопазване е свит от 640 млн. лева през 2008 г. на 490 млн. лева през настоящата година.
Това недофинансиране ще доведе до тежки последици - както за пациентите, така и за обществото, посочиха психиатрите. Заради съкратения престой в болниците и ползването на по-евтини медикаменти болните ще излизат недолекувани. Проблемът е сериозен, защото ще доведе до рехоспитализация след месец - два, често наложена по съдебен ред. Друг проблем заради липсата на пари е недостигът на лекари, квалифициран медицински и обслужващ персонал. На този етап става въпрос за оцеляването ни, особено през зимата, тъй като реално сме изправени пред фалит, обяви д-р Цветислава Гълъбова, главен лекар в Държавна психиатрична болница - Нови Искър. Клиниката дължи 100 хил лева на доставчици. Ако днес или утре дойдат да си поискат парите, трябва да затворим и 200 пациенти да останат на улицата, каза тя и допълни, че чрез отпуснатия бюджет държавата осигурява 4 лв на ден за всеки болен, което е недостатъчно. Според доц. Соня Тотева - директор на Държавна специализирана болница за лечение на алкохолизъм и наркомании, около 300 абстинентни наркомани могат да излязат на улицата и това е реално заплаха за обществото. Болницата дължала 100 000 лева само за местното си парно и също е пред фалит. Могат да останат не повече от 20 легла, каза д-р Тотева. Голяма част от болните са хора без здравни осигуровки, социално слаби, хора, изгонени от домовете си. Това утежнява ситуацията и на практика вариантът те да доплащат за лечението си отпада, коментираха лекарите. Според д-р Любомир Живков - главен лекар в Областен диспансер - София, общините все още имат възможност за компенсиране на дефицитите. Независимо от трудностите ще направим всичко възможно болните да не напуснат здравните ни заведения, каза д-р Живков. На въпроса на БТА какъв процент от хората с психиатрични проблеми у нас се лекуват, д-р Живков отговори, че до лечение прибягват едва 30 - 40 на сто от хората с депресии.
Сподели го