За хората с увреждания
С колегата Мариян Минков- неподвижен след травма на шийни прешлени, се запознахме във ВТУ”Св.св.Кирил и Методий”, където учим в магистърска програма по Психология. Във връзка с подготовката ни по Психологически измервания решихме да изследваме личностните качества на хора с различни увреждания. Събрахме и изследвахме отговорите на 26 мъже и жени на възраст от 18 до 50 години, с различно образование, различен вид увреждане - придобито или вродено и съхранен интелект. Това са хора от различни градове в България, които днес повече от всякога имат възможност да общуват помежду си, а и с целия свят чрез глобалната мрежа Интернет. За изследването използвахме Фрайбургски личностен въпросник – FPI.
Забелязяхме общи особености за повечето от участниците:
- Високо ниво на откритост, което е показател за искреност при попълване на теста;
- Средно към високо ниво на невротичност;
- Средно към високо ниво на реактивна агресивност, депресивност, емоционална лабилност;
- Средно ниво на спонтанна агресивност, общителност, уравновесеност, резултати, свидетелстващи за по-скоро женски тип личност – емпатийни, грижовни, емоционални.
Резултатите може да видим и на графиките по-долу, като по абсцисата се разполагат брой точки (от 1 до 9), а по ординатата - брой хора, получили определен брой точки - например в графиката за невротичност 7 точки са получили 8 от изследваните лица.
Невротичност Спонтанна агресивност
Ясно се вижда изместването на резултатите към високите стойности на невротичност при близо 75% от хората, средно ниво на спонтанна агресивност при близо половината и около 33% от изследваните - високо ниво.
Депресивност Раздразнителност
При скалата за депресивност резултатите на изследваните са – 50% - средно ниво и 48% - високо ниво, а при раздразнителност – 50% - средно ниво и 48% - високо ниво (останалите проценти до 100 са за ниско ниво).
Общителност Уравновесеност
В графиката за общителност се забелязват двете обособени отделни части – ниско и средно ниво - съответно 39% и 43% от участниците. Това потвърждава наблюденията ни, че част от хората с увреждания са се затворили в домовете си и не изпитват желание да контактуват с другите. При уравновесеност преобладава средното ниво – 44% от изследваните, а 42% дори са във високо ниво.
Реактивна агресивност Стеснителност
При реактивната агресивност отново наблюдаваме две обособени части - 40% -средно ниво и 54% - високо. При стеснителност преобладават резултатите от средно ниво – близо 80% от хората.
Откритост Емоционална лабилност
При скалата за откритост 58% от изследваните са дали отговори, съответстващи на високо ниво, което означава високо ниво на искреност при попълване на теста, 38% са в средно ниво и само един участник е в ниско ниво. При емоционална лабилност резултатите са 35% - високо, 57% -средно и 8% - ниско ниво.
Предоставяме данните на всички, които се интересуват.
Илка Гайдарова
студент в магистърска програма
по Психология, 3-ти семестър