Как GOOGLE подобрява мозъка
ПСИХОЛОГИЯ НА ЧОВЕКА, 16 Октомври 2008, 21:04 часа
Може ли GOOGLE да ви направи умен? Ново проучване показа, че търсенето онлайн с търсачка GOOGLE би могло да бъде полезно за мозъка. Изследване в Университета на Калифорния, Лос Анджелис, измери мозъчната активност на възрастни, които търсили в Интернет. За да се проучи как действа мозъка, когато хората търсят в Интернет бяха наети две групи хора: едната, която е с минимален опит и друга група, с опит в сърфирането и търсенето.
На всеки човек беше поставен невронен активатор, който отчиташе дейността на мозъка. Членовете на групата, които са напреднали, с опит в Интернет, невротранспектора показа два пъти по-голяма активност в района на мозъка и по-точно в тази част, за контрол и вземане на решения със сложни мотиви!
Единствената разлика между 24-те човека от двете групи беше техният технологичен опит.
В изследването влезе в сила магнитно резонансния образ или така нареченият MRI скенер, който прилича на голям тунел. В MRI се наблюдаваше мозъчната им дейност. Дадени им бяха задачи за търсене, които представляваха да се намери информация как да се избере кола, да намерят ползата от яденето на шоколад или консумация на кафе. Тяхната друга задача беше да четат страниците, като книга. Виждаше се долна граница на мозъчната активация в областта на визуализацията, както и районите, които контролират езика и четенето. Когато те търсят в Интернет, използват една и съща площ, но имаше много по-голяма активност в предната част, която контролира процеса на вземане на решения и сложни мотиви. Това се наблюдаваш само при хората, които са имали предишен опит с Интернет.
Лиз Зелински, професор по геронтрология и психолгоия в Университета на Южна Калифорния заяви, че констатациите за мозъчната дейност не са изненадващи.
Проучванията показват, че възрастта на мозъка, както и неговата структора и функция също биха могли да се променят. Тези промени са свързани със спада в скоростта на мозъка, контрола и работата на паметта, също и други когнитивни способности.
Ако вземете мерки за психично предизвикателни задачи, вие със сигурност бихте могли да подобрите здравето и работата на мозъка си, според последните проучвания. Пример за това е мозъчна закачка, такава като от епохата на играта Nintendo. А и за всеки биха могли да се извършат индивидуални препоръки, например кръстословица, пъзели, судоку или видео игри, които също пазят мозъка остър – каза Зелински.
Неговата препоръка: „Направи нещо твърде предизвикателно! Да направиш нещо, което все още не са направили до сега. Идеята е, че следва да бъде трудно. Ако например направиш кръстословица, това не би било предизвикателство."
За много застаряващи американци, обучението как да работят с компютър е огромно предизвикателство.
В заключение ICP потвърди мотивите, че търсенето в Интернет насърчава и упражнява мозъка и неговите невронно-когнитивни вериги по начин, който е крайно полезен!
Материала е осъществен благодарение на Пламен Бояджиев и прякото сътрудничество с пресцентъра на CNN.