Депресия - симптоми, форми, причини
Депресията е състояние, което повлиява едновременно тялото, настроението и мислите на човека. Тя се отразява на начина, по който се храним и спим, на начина, по който гледаме на себе си и на начина, по който възприемаме нещата около нас. Депресията е нещо повече от лошото настроение, което "ще ни мине" ако спрем да мислим за него. Страдащите от депресия не могат просто да "се вземат в ръце” и да се разведрят, напротив, без подходяща помощ, техните симптоми могат да траят седмици, месеци или дори години. И все пак, в болшинството от случаите, на тях може да им се помогне - факт, който твърде често бива пренебрегнат.
Кои са симптомите на депресията?
- загуба на интерес към или удоволствие от дейности, които преди това са били приятни – хобита, развлечения, секс
и т.н.;
- понижение на настроението, тъга, безпокойство, "празнота";
- безнадеждност и песимизъм;
- чувство на вина, безпомощност
и безполезност;
- понижена самооценка, неувереност;
- понижена енергия, повишена уморяемост, флегматизъм;
- проблеми с концентрацията, запомнянето, вземането на решения
- безсъние (инсомния), ранно събуждане или склонност към преспиване;;
- загуба на апетит и на тегло или обратното;
- мисли за смърт и самоубийство;
- неудовлетвореност, нетърпимост, раздразнителност без обяснение;
- главоболие, храносмилателни проблеми и хронични болки
Кои са основните форми на депресията?
Има различни форми на депресията според нейната тежест и отражение върху нормалната активност на човека. За разлика от тежката форма на депресия, в която е нарушена драстично способността да се работи, учи, спи, яде и да се изпитва удоволствие от дейности, които преди са били считани за приятни, дистимията е по-слабо изявено състояние, което се изразява в хронични симптоми, пречещи на човек да се чувства пълноценен без обаче да нарушава неговата обичайна активност. (Има разбира се и множество междинни състояния между двете.) Много често депресията остава скрита (ларвирана) като намира израз в поведение, което, на пръв поглед, не изглежда свързано с нея - като например "работохолизма", прекомерно гледане на телевизия, бягство от активност и контакти или обратното - бурното отдаване на развлечения. Депресията се среща и като фаза от биполярното афективно разстройство. То се характеризира с циклично повторение на промените в настроението – силни пикове (мания) и спадове (депресия). Докато в депресивната фаза човек изпитва типичните симптоми на депресията, в манийната фаза той е свръхактивен, енергичен и склонен да говори, което неизбежно повлиява социалните му отношения, мисленето и преценките му за нещата.
Важно е да се подчертае: депресията не е изключение! Повечето хора в един или друг момент от живота си преживяват депресивен "епизод". Онова, по което се различаваме обаче, са причините, честотата и тежестта на тези кризи, както и начинът, по който ги посрещаме.
Какви са причините за депресията?
Както при всяко явление в психичния живот на човека, причините за депресията са повече от една. Сред външните фактори, допринасящи за появата на депресивно разстройство, най-чести са: физическите промени и заболявания, стресогенните фактори в околната среда и, най-вече, емоционални сътресения като тежка лична загуба, проблематични взаимоотношения, финансови проблеми и всяка житейска промяна, свързана със силен стрес – в това число онези, които са желани.
"Вътрешните" причини за депресията са много по-трудни за идентифициране. Макар и в някои случаи да се наблюдава действието на наследствени фактори, тяхното влияние винаги е на второ място след онова, което се случва с нас в нашето индивидуално развитие и във взаимодействието ни със средата, която ни заобикаля. Начинът по който всеки човек реагира на негативните фактори около себе си е строго субективен и, несъмнено, едни хора са по-предразположени към депресия отколкото други. Затова и предразположението или индивидуалната диспозиция е едно от основните неща, които се вземат под внимание в търсенето на помощ.
Безспорно е, че ниското самочувствие и самооценка, както и цялостния песимистичен възглед за себе си и за света правят един човек много по-податлив на депресия от останалите. Едни и същи събития и обстоятелства биха могли да станат повод за криза при един, а при друг - не. Когато потърсим дълбоките причини за това, ние неизбежно достигаме до предишния емоционален опит и най-вече до най-ранния опит, който оставя отпечатъка си върху нашето поведение и ценности, върху начина по който се свръзваме с другите, върху начина по който обичаме, по който се разделяме, по който губим. Тези "отпечатъци" или модели неусетно се пренасят в настоящето и повлияват нашата оценка и реакциите ни на обстоятелствата и събитията в нашия живот. Затова и в психотерапията, помощта, насочена към преодоляване на депресията, обръща внимание на емоционалната памет и по този начин търси онова познание, което би помогнало на личността да възвърне своя баланс.
Най-често, причината за депресивното състояние се крие в комбинация от наследствени, психологически фактори и такива на околната среда.
ОБЪРНИ СЕ КЪМ СПЕЦИАЛИСТ
Архив болести:
|
За реклама
SEO за психолози
Архив с публикации:
Руслан Терзийски
Велислава Донкина
Антистресова терапия
Люба Цанова - психолог
Деляна Дачева - психолог
Иванка Стоименова - психолог
Р. Вардева - психотерапевт
Златка Терзиева - психолог
Катерина Павурджиева
Тестостерон в спорта
Венета Христова
Денят започва с Боби Цанков
Мария Стаматова - психолог
Лена Лалчева - психолог
Позитивно мислене USA
Марина Борисова - психолог
Как да общуваме с детето си
Семинар на Емилия Крушков
Сексуална енергия
Мнение за съня на доц. Костова
Майсторство на играчи
Психология на страха
Психофармакология
Закриват лудници
Ревност и меркантилност
Психологът - душа и ум
Когато шефът e некомпетентен
Д-р Цветелина Ефтимова
Изневяра | Психична централа
Хормон на растежа GH
Перфектно спане
Александра Найденова - психолог
Интервю с Иван Неделчев
Д-р Неда Пеева
Мадлен Алгафари
Параноидна шизофрения
Психология на ревността
За старостта, смъртта и вечността
Цветелина Василева - психолог
Росица Бялкова - психолог
Анета Жечева - психолог
Когнитивно градинарство
Стероиди и психика
Какво е воля?
Умря човек на магистралата
Човекът в обществото
Престъпления и заболеваемости
Психика и здраве
Депресия
Психика и витамини
Когнитивно поведенческа
|